Polecamy

W jakim stylu urządzić wnętrze?

5 sposobów, aby schody były bezpieczne dla seniorów

Warsztat

Przegląd łańcuchów rolkowych

Jeśli urządzenia mechaniczne mają pracować prawidłowo, niezbędne wydaje się stosowanie wydajnych systemów przenoszenia napędu. Są one w stanie zagwarantować niewielkie straty energii, a jednocześnie sięgając po najlepsze z nich możemy liczyć nie tylko na ich wysoką trwałość, ale i niski koszt eksploatacji. Jednym z trwalszych, a jednocześnie bardziej popularnych rozwiązań wydaje się współcześnie stosowanie łańcuchów rolkowych. Tym, co zwraca na nie uwagę jest niewielka masa własna występująca niezmiennie w połączeniu z wysoką wytrzymałością i stabilnością parametrów. Łańcuchy tego rodzaju są dziś powszechnie wykorzystywane. Możemy je znaleźć zarówno w pojazdach mechanicznych, jak i w przenośnikach taśmowych oraz bardziej zaawansowanych silnikach.

Jak jest zbudowany łańcuch rolkowy?

Mówiąc o budowie łańcucha rolkowego należy zwrócić uwagę na to, że składa się on z kilku elementów. Jednym z najważniejszych wydają się być łączniki, od których uzależniona jest spójność konstrukcji postrzeganej jako całość. To łączniki przenoszą też obciążenie, które jest niezbędne, gdy konieczne jest przekazywanie siły otrzymywanej przez elementy napędowe. W łańcuchach rolkowych wszystkie tego rodzaju funkcje są realizowane przez płytki wykonane z metalu. Te płaskie elementy są łatwe do rozpoznania także przez laików ze względu na to, że sam ich kształt kojarzy się nam z cyfrą osiem. W otworach umieszcza się inne ważne elementy – sworznie. To właśnie dzięki nim poszczególne płytki są połączone ze sobą, sworznie przyczyniają się też do tego, że możliwa jest zmiana położenia w jednej osi i podtrzymywanie rolek. Także rolki są zresztą ważnymi elementami każdego łańcucha. To klasyczne elementy robocze, z którymi mamy do czynienia pomiędzy dwoma rzędami płytek. Odpowiadają za kontaktowanie się z elementami napędowymi oraz elementami napędzanymi, a podczas samej pracy łańcucha są w stanie się obracać, co jest uznawane za jedną z ich cech charakterystycznych.

Kryteria podziału łańcuchów rolkowych

Dziś łańcuchy rolkowe można podzielić na przynajmniej kilka typów, mamy przy tym do czynienia z rozwiązaniami, które charakteryzują się różną liczbą rzędów. Najbardziej standardowe nadal są łańcuchy jednorzędowe, jeśli jednak pojawia się taka konieczność, bez trudu zaopatrzymy się w rozwiązania kilkurzędowe. Uważnie przyglądając się łańcuchom z pewnością dostrzeżemy również to, że często wyposaża się je w elementy dodatkowe. Tu dobrym przykładem może być oprzyrządowanie, którego zadanie polega na przenoszeniu różnych elementów albo sterowanie systemami. Łańcuchy rolkowe wykonuje się też ze zróżnicowanych materiałów, a kryterium podziału pozostaje stopień ich wytrzymałości. Można zaopatrzyć się zresztą w rozwiązania wyposażone w specjalne wzmocnienia oraz w wersje, które mogą być wykorzystywane w szczególnie trudnych warunkach. Tu warto wspomnieć choćby o tak zwanym środowisku agresywnym chemicznie oraz wówczas, gdy konieczna jest praca w podwyższonej temperaturze. Dopasowanie łańcuchów do zróznicowanych potrzeb nie jest wcale trudne.

Sprawdź ofertę łańcuchów rolkowych na https://www.janus.com.pl.

Zobacz

Narzędzia marki Jonnesway, które warto mieć...

Marka Jonnesway koncentruje się na produkcji narzędzi profesjonalnych. Producent dostarcza...

Klucz do rur - kiedy należy z niego skorzystać?

Kiedy potrzebujesz narzędzia, które wytrzyma duży moment obrotowy, klucze do rur są idealnym...

Jaką frezarkę do drewna kupić?

Frezarka do drewna może być bardzo przydatnym narzędziem w stolarstwie. Okaże się nieoceniona...