Polecamy

10 rzeczy do przemyślenia przy zakupie drzwi wewnętrznych do domu

Jakie są najlepsze okna dachowe?

Design

5 Rzeczy, o których należy myśleć przy remoncie poddasza

Zazwyczaj miejsce pająków i używanych przerażających zabawek z dzieciństwa, coraz więcej osób korzysta z loftów. Od studiów do dodatkowych sypialni i łazienek, ten niekiedy skomplikowany geometrycznie obszar staje się obecnie przedmiotem zainteresowania wielu rodzin w całym kraju. Wraz z konwersjami loftów, które zwiększają wartość domów nawet o 20%, wiele osób myśli także o zwiększeniu wartości sprzedaży w przyszłości.

Zanim jednak przyjmiesz budowlańców, oto pięć względów, które należy wziąć pod uwagę przed wzięciem zanurzenia. 

Będziesz potrzebował pozwolenia na budowę?

Większość nieruchomości mieszkalnych nie będzie wymagała pozwolenia na budowę w celu zagospodarowania strychu na przestrzeń mieszkalną. Jeśli jesteś właścicielem budynku znajdującego się na liście, musisz jednak uzyskać zgodę na budowę, zanim będziesz mógł zaangażować architektów i budowniczych. Niezależnie od tego czy potrzebują Państwo zgody czy nie, należy pamiętać, że przebudowa loftów musi być zgodna z przepisami budowlanymi. 

Czy masz budżet na przebudowę strychu? 

Lofty mogą być miejscami, które potrzebują poważnego remontu. Większość przebudowy loftów to ponad 20.000 PLN. Jednak jest to zależne od wielkości, specyfikacji i rodzaju konwersji. Zanim przejdziesz do przodu i zaczniesz planować w głowie, usiądź i oszacuj swoje finanse. Możesz nawet porozmawiać z doradcą finansowym, aby sprawdzić, czy konwersja loftów jest możliwa. 

Czy twój strych jest izolowany?

Eksperci zauważają, że przez dach tracisz około 25% ciepła w gospodarstwie domowym. Zazwyczaj poddasze jest izolowane i deskowane, aby temu zapobiec. Jest to jednak coś, nad czym należy się zastanowić przed przekształceniem przestrzeni na loft. Czy jest on wystarczająco dobrze zaizolowany? Czy będziesz potrzebował dodatkowych grzejników, czy też przedłużysz centralne ogrzewanie? Twój budowniczy będzie w stanie udzielić Ci rady. 

Weźmiesz pod uwagę bezpieczeństwo?

Bez względu na to, czy potrzebujesz pozwolenia na budowę, czy też nie, adaptacja strychu będzie musiała być zgodna z przepisami budowlanymi. Upewnij się, że przy planowaniu uwzględniono drzwi przeciwpożarowe i czujniki dymu. Ponadto należy się upewnić, że w razie pożaru pomieszczenie posiada odpowiednią drogę ewakuacyjną z domu. 

Pomyśl o wnętrzu 

Chociaż może się wydawać, że warto pomyśleć o podłodze i o tym, jaka farba jest kolorowa, powinno się być w stanie wyobrazić sobie, jak będzie wyglądała konwersja strychu po jej zakończeniu. Zakres ten pomoże Ci podjąć decyzję, gdzie pójdą ściany stadniny, klatki schodowe, łóżka, kanapy i tym podobne. Bez ostatecznego projektu najprawdopodobniej poniesiesz koszty i stres, którego nie potrzebowałeś. Aranżacja wnętrz na poddaszu to kolejny krok jaki stoi przed tobą po uporaniu się z powyzszymi kwestiami.

Zobacz

Jakie są najlepsze okna dachowe?

Okna dachowe odgrywają istotną rolę w architekturze budynków, dodając im niepowtarzalny...

Sprzęt audio — jak wybrać odpowiedni sprzęt?

Muzyka i sprzęt audio odgrywa niezwykle ważną rolę w naszym życiu. Dla wielu z nas...

Sypialnia przytulna i w stylu eko

Sypialnia to miejsce, gdzie spędzamy dużą część czasu na odpoczynek i relaks, dlatego warto...