Polecamy

Klucz do rur - kiedy należy z niego skorzystać?

Sprzęt audio — jak wybrać odpowiedni sprzęt?

Drzwi wewnętrzne

Częste błędy popełniane przy montażu drzwi wewnętrznych

Bez względu na to, czy budujesz samodzielnie, odnawiasz starą posiadłość, czy po prostu ożywiasz swój dom, istnieje wiele powodów, dla których możesz zacząć wieszać drzwi wewnętrzne - lub kilka drzwi!

Spędzisz czas wybierając najlepsze projekty, aby uzyskać dokładnie taki wygląd, jakiego szukasz, ale teraz nadchodzi trudny moment: prawidłowe zawieszenie drzwi. 

Od złych decyzji dotyczących przycinania do nieprawidłowego ustawienia "mebli" w drzwiach, opracowaliśmy ten podręczny przewodnik po typowych błędach podczas montażu drzwi, aby pomóc Ci uniknąć tych samych błędów.

Sprawa otwarta i zamknięta
Może wydawać się to oczywiste, ale przed zamówieniem drzwi trzeba się zastanowić, jak się otworzą i czy jest wystarczająco dużo miejsca. Zanim złożysz zamówienie, sprawdź jak i w którym kierunku otworzą się twoje nowe drzwi. Najlepsze wskazówki: 

Drzwi zazwyczaj otwierają się do pomieszczenia, ale szafy często muszą się otwierać. Spójrz, które opcje maksymalizują Twoją przestrzeń. 
Jeśli istnieje problem z otwarciem drzwi, często coś tak prostego jak powieszenie ich po lewej lub prawej stronie rozwiąże ten problem. 
Czy to wystarczy? 
Oto kilka wskazówek, które pomogą zapewnić prawidłowy pomiar: 

 • Przy zamawianiu nowych drzwi, które mają zastąpić istniejące, upewnij się, że zmierzyłeś ramę, a nie drzwi, które mają być wymienione. 
 • Sprawdź wymiary ościeżnicy. Jeśli na przykład wręg w ościeżnicy ma 35 mm, należy zamówić odpowiednią grubość drzwi.

Wszystkie skrawki
Być może trzeba będzie je lekko przyciąć, aby zapewnić jak najlepsze dopasowanie.  Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ istnieje kilka zagrożeń związanych z próbą przycięcia drzwi. Kilka wskazówek, o których należy pamiętać: 

 • Uważaj, aby nie przyciąć za bardzo, ponieważ ryzykujesz odsłonięcie rdzenia drzwi, jeśli to zrobisz. Przed przystąpieniem do pracy należy sprawdzić tolerancje wykończenia na projekcie. 
 • Zawsze przycinaj drzwi, aby dopasować je do ramy. Gdy drzwi nie wyglądają dobrze po zawieszeniu, bardzo częstym błędem jest założenie, że problem dotyczy drzwi, podczas gdy rama może być nierówna. Jeśli nie przyciśniemy drzwi do ramy, szczeliny wokół drzwi będą nierówne. 


W dobrą stronę? 
Może to zabrzmieć szalenie, ale drzwi mogą być przypadkowo montowane do góry nogami częściej niż myślisz! Tak, niektóre drzwi są takie same w obie strony, więc możesz sobie z tym poradzić, ale drzwi w stylu panelowym mają górę i dół wbudowane w konstrukcję.

Okucia i armatura

Kiedy kupujesz drzwi, zazwyczaj przychodzi to tak samo: okucia nie są wliczone w cenę. Klamki, zawiasy, zamki - trzeba będzie zakupić osobno. Powodem jest to, że drzwi są używane na różne sposoby. W wielu projektach remontowych ludzie będą chcieli wykorzystać istniejące okucia, a może dostosować drzwi na różne sposoby. Upewnij się, że badasz swoje drzwi "meble" tak samo jak same drzwi. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz Jak wybrać wewnętrzne uchwyty do drzwi

Oto kilka porad w tym frywolnym etapie postępowania: 

 • Klamka do drzwi Należy upewnić się, że zarówno klamka jak i zamek są zamontowane po właściwej stronie drzwi. Jeśli drzwi posiadają "blokadę zamka", należy użyć tej strony, w przeciwnym razie można wywiercić otwór w rdzeniu drzwi. Uwaga: to nie jest problem, jeśli masz solidne drzwi z rdzeniem. 
 • Nie należy skąpić zawiasów. Radzimy stosować po trzy na każde drzwi, ponieważ jest to dość duży ciężar do utrzymania. 
 • Należy ustawić uchwyty na tej samej wysokości dla każdych drzwi. Inaczej mogłoby to wyglądać trochę nie w porządku. Ogólną zasadą jest umieszczenie klamki w połowie wysokości każdych drzwi.

Szkoła wykańczania
Drzwi są w górze, świetnie wyglądają w ościeżnicy, ale jeśli drzwi są niedokończone, praca jeszcze się nie skończyła. Nie psuj rzeczy, nie kończąc właściwie. Kilka wskazówek: 

 • Upewnij się, że zakończysz drzwi odpowiednim produktem. Jeśli drzwi są niedokończone lub zagruntowane, sprawdź, czy lakier lub farba, której używasz, jest odpowiedni dla drzwi wewnętrznych. Niestosowanie właściwego produktu na przykład na drzwiach fornirowanych może spowodować reakcję z klejem, który utrzymuje fornir, co spowoduje jego rozwarstwienie. Podobne problemy mogą wystąpić również w przypadku drzwi fornirowanych z MDF. 
 • Po zainstalowaniu drzwi należy upewnić się, że wszystkie odsłonięte lub strugane krawędzie są odpowiednio uszczelnione i wykończone. W przeciwnym razie może dojść do przedostania się wilgoci do drzwi, co może spowodować ich skręcenie lub wypaczenie. 
   

Ostatnie, ale nie mniej ważne - nie każde drzwi to drzwi pożarowe...
Zainstalowanie drzwi przeciwpożarowych jest bardzo ważne, ponieważ istnieją wymogi prawne, które zostały wprowadzone w celu zapewnienia mieszkańcom domu bezpieczeństwa przed płomieniami.

Przy wyborze drzwi wewnętrznych należy pamiętać, że nie wszystkie drzwi są drzwiami przeciwpożarowymi - w celu zachowania zgodności z przepisami muszą być akredytowane według uznanego schematu.

 

Zobacz

Jaki kolor drzwi wewnętrznych jest dla ciebie...

Kolory mogą naprawdę wpłynąć na nasz nastrój, więc dobór odpowiednich odcieni do Twoich...

Drzwi przeciwpożarowe - ich cel i znaczenie

Jeśli jesteś w trakcie remontu nieruchomości lub rozpoczynasz budowę własnego domu, to...

10 rzeczy do przemyślenia przy zakupie drzwi...

Każdy, kto bierze udział w tworzeniu domu, niezależnie od tego, czy jest to dom wybudowany...