Design dla przedsiębiorców. Wzornictwo przemysłowe z unijnym dofinansowaniem dla firm tworzących przyjazne otoczenie
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) już od jakiegoś czasu dokłada wszelkich starań zmierzających do tego, by usługi profesjonalnych projektantów wzornictwa przemysłowego stały się popularniejsze wśród małych i średnich firm. Tym razem skupia się na idei dostępności oferując dofinansowanie dla projektów, które ją realizują z pomocą specjalistów od designu, dostrzegających potrzeby osób z ograniczeniami fizycznymi oraz poznawczymi.
Stąd też pomysł na konkurs o nazwie "Design dla przedsiębiorców - Dostępność Plus". W jego ramach przedsiębiorcy mają szansę otrzymać środki finansowe na opracowanie projektu wzorniczego, ale także na wdrożenie zupełnie nowego albo po prostu poprawionego produktu. Celem konkursu jest pozyskanie na rynku kolejnych innowacji produktowych spełniających potrzeby ludzi z ograniczeniami funkcjonalnymi.
Opisywany konkurs to część rządowego programu Dostępność Plus, który ma zagwarantować osobom ze szczególnymi potrzebami łatwiejszy dostęp do wszelkiego typu usług i dóbr, a także zwiększyć ich udział w życiu społecznym. Jest to skierowane głównie do osób, które wymagają ułatwień w przestrzeni społecznej, aby móc dobrze sobie radzić. W latach 2018-2025 wartość inwestycji w ramach programu ma wynieść ok. 23 mld złotych.
Odpowiedzialny design wart 70 milionów złotych
Jak deklaruje PARP fundusze przeznaczone na tegoroczny 2.3.5 Design dla przedsiębiorców w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój mają przyczynić się do tego, iż zwiększy się liczba projektów, które będą przyjazne dla osób z ograniczeniami fizycznymi oraz poznawczymi i tym samym poprawią jakość otoczenia, w którym żyją na co dzień.
Jak można się domyślić fundusze z PARP pokryją tylko część kosztów całej inwestycji, a dokładnie do 85% kosztów realizacji projektu. Na jego usługową i inwestycyjną część można otrzymać maksymalnie 1 125 000 zł, a cały koszt realizacji nie może przekroczyć 1 500 000 zł. PARP natomiast posiada budżet na cały program w wysokości 70 000 000 złotych.
To ile wyniesie dofinansowanie części inwestycyjnej jest zależne od tego jak duże jest przedsiębiorstwo oraz gdzie jest zlokalizowany projekt (pod uwagę brana jest Mapa Pomocy Regionalnej). Program przeznaczony jest dla mikro-, małych oraz średnich firm, które działają w Polsce, z wyjątkiem województw lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego.
Najpierw audyt, następnie wdrożenie
Dzięki temu, iż dofinansowanie zapewnia wsparcie zarówno na usługi, jak i na inwestycje, wspomaga pojawianie się na rynku produktów, które są tworzone przy udziale profesjonalnego projektanta. Pieniądze otrzymane w konkursie mogą zostać wykorzystane na opłacenie usług związanych właśnie z realizacją procesu wzorniczego, zaczynając od profesjonalnego audytu wzorniczego oraz otoczenia rynkowego, a kończąc na stworzeniu strategii opracowania nowego projektu wzorniczego oraz prototypowaniu i testowaniu.
Fundusze można też wykorzystać na usługi doradcze związane z wdrożeniem nowego albo poprawionego produktu. Nie mogą one jednak mieć charakteru stałego oraz okresowego, a do tego nie mogą być powiązane z typowymi kosztami operacyjnymi firmy.
Ponadto przedsiębiorcy mogą też przeznaczyć pieniądze na wdrożenie inwestycji początkowej. Może tu chodzić na przykład o zakup środków trwałych, które pozwolą wdrożyć nowy albo poprawiony produkt, albo też na zakup wymaganych do tego wszelkiego typu patentów, know-how czy licencji.
Głównym założeniem konkursu jest to, aby zapewnić pomoc finansową tym przedsiębiorcom, którzy posiadają dobre pomysły na innowacyjne wyroby i w celu ich zrealizowania niezbędne są im usługi profesjonalnego projektanta. To właśnie takie osoby są w stanie zaprojektować albo nawet tylko dopracować dobry pomysł, dzięki swojej wiedzy oraz doświadczeniu w tworzeniu projektów wzorniczych dóbr produkowanych przemysłowo.
Warto też pamiętać, że w przypadku projektów, które mają być realizowane w ramach programu Dostępność Plus, bardzo istotnym elementem jest to, by w testy stworzonych rozwiązań zaangażować ich użytkowników końcowych. Dzięki temu można się upewnić, że ten nowy albo poprawiony produkt jest w możliwie jak największym stopniu dopasowany do ich potrzeb. To natomiast daje nam gwarancję, iż rozwiązanie to spełni swoje zadanie i będzie się cieszyło dużym powodzeniem na rynku.
Konkurs realizowany przez PARP został zaplanowany na trzy rundy. Osoby zainteresowane zgłoszeniem swoich wniosków na projekty muszą więc znać następujące daty:I runda trwa od 24.11.2020 do 28.02.2021;II runda trwa od 01.03.2021 do 31.05.2021;III runda trwa od 01.06.2021 do 28.07.2021.
Więcej przeczytasz na https://www.a1europe.pl/poir-2-3-5-design-dla-przedsiebiorcow/b_esvh.
Zobacz
Jakie są najlepsze okna dachowe?
Okna dachowe odgrywają istotną rolę w architekturze budynków, dodając im niepowtarzalny...
Sprzęt audio — jak wybrać odpowiedni sprzęt?
Muzyka i sprzęt audio odgrywa niezwykle ważną rolę w naszym życiu. Dla wielu z nas...
Sypialnia przytulna i w stylu eko
Sypialnia to miejsce, gdzie spędzamy dużą część czasu na odpoczynek i relaks, dlatego warto...