Polecamy

5 wskazówek dotyczących malowania schodów

Wyważarka kół klasy premium i jej zalety

Drzwi wewnętrzne

Drzwi przeciwpożarowe - ich cel i znaczenie

Jeśli jesteś w trakcie remontu nieruchomości lub rozpoczynasz budowę własnego domu, to bardzo ważne jest, abyś był w pełni świadomy kluczowej roli drzwi przeciwpożarowych w bezpieczeństwie tych, którzy tam mieszkają.

Drzwi przeciwpożarowe dosłownie ratują życie. Przepisy budowlane określają, gdzie należy je mieć w domu, z czystej i prostej przyczyny, że w przypadku wybuchu pożaru, drzwi są tam, aby przez pewien czas opierać się płomieniom i dymowi. Stanowi to ratujące życie schronienie, dając Tobie i innym mieszkańcom domu najlepszą szansę na dotarcie do bezpieczeństwa. 

W Wielkiej Brytanii w latach 2017/18 w wyniku pożaru zginęły 334 osoby, z czego 72 w Grenfell, więc znaczenie drzwi przeciwpożarowych jest oczywiste jak nigdy dotąd.

Każdego roku w tym kraju kupuje się i instaluje około trzech milionów drzwi przeciwpożarowych, co sugeruje, że coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z konieczności prawidłowego instalowania drzwi przeciwpożarowych w swoich obiektach. 

Ale nie wystarczy tylko zamontować drzwi przeciwpożarowe we właściwych miejscach w domu, te drzwi muszą być prawidłowo zainstalowane, aby poprawnie wykonywać swoją pracę. 

Oto krótkie podsumowanie użytecznych informacji, które można mieć na wyciągnięcie ręki podczas przygotowań do zakupu lub montażu drzwi przeciwpożarowych w samodzielnym budynku lub remontu nieruchomości. 

  • Szukając drzwi przeciwpożarowych do swojego domu, można zauważyć, że wiele z nich ma następującą ocenę: FD30. Oznacza to, że zostały one przetestowane przez organ zatwierdzony przez UKAS (United Kingdom Accreditation Service), aby wytrzymać ogień przez minimalny okres 30 minut. Drzwi FD60 zostały przetestowane pod kątem odporności na ogień przez jedną godzinę i są częściej stosowane w większych budynkach komercyjnych. 
  • Drzwi przeciwpożarowe FD30 są na ogół grubsze od standardowych drzwi, o grubości 44-45 mm, w porównaniu z 35-40 mm.
  • Aby działać poprawnie, drzwi przeciwpożarowe muszą być montowane ściśle według jego certyfikacji, przy użyciu odpowiedniej ramy, uszczelki pęczniejące i żelazo.  Doradzamy współpracę z autoryzowanym monterem, który jest członkiem akredytowanego schematu instalacji drzwi przeciwpożarowych, takiego jak FIRAS. 
  • Lokalne biuro nadzoru budowlanego doradzi, gdzie w Twoim domu muszą znajdować się drzwi przeciwpożarowe. Zasadą jest, że drzwi przeciwpożarowe są zaprojektowane tak, aby zapewnić ochronę w pobliżu miejsc, w których pożar może się rozpocząć: np. kuchnie i pomieszczenia z łatwopalnym sprzętem elektrycznym. 
  • Dobrym pomysłem jest szukanie drzwi certyfikowanych przez niezależny system certyfikacji stron trzecich, takich jak BWF Fire Door Alliance. 
  • Nie musisz iść na kompromis w kwestii stylu, aby dopasować regulowane drzwi przeciwpożarowe w Twoim domu. Wiele z naszych projektów w firmie JB Kind jest również dostępnych jako drzwi przeciwpożarowe, z dużą ilością opcji przeszkleń. 

Zobacz

Jaki kolor drzwi wewnętrznych jest dla ciebie...

Kolory mogą naprawdę wpłynąć na nasz nastrój, więc dobór odpowiednich odcieni do Twoich...

10 rzeczy do przemyślenia przy zakupie drzwi...

Każdy, kto bierze udział w tworzeniu domu, niezależnie od tego, czy jest to dom wybudowany...

Częste błędy popełniane przy montażu drzwi...

Bez względu na to, czy budujesz samodzielnie, odnawiasz starą posiadłość, czy po prostu...