Polecamy

9 sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy na remoncie domu

Pomysły na przechowywanie w kuchni, aby się bardziej zorganizować

Kuchnie

Jak sklejka zmienia sposób, w jaki projektujemy kuchnie

Poznaj doskonały, zrównoważony materiał do projektowania kuchni
Wszyscy chcemy żyć szczęśliwiej i zdrowiej, a wykorzystanie drewna ze źródeł odnawialnych pomaga nam i środowisku naturalnemu. Na szczęście dokonano również wielu przełomowych odkryć w zakresie projektowania wnętrz, aby pomóc nam w prowadzeniu bardziej ekologicznego życia. Jednym z takich przełomów jest zrównoważona sklejka. Dzięki zaawansowanej inżynierii, projektowanie kuchni z wykorzystaniem sklejki jest na pierwszym miejscu w dziedzinie zrównoważonego rozwoju domu. Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się, dlaczego zrównoważona kuchnia ze sklejki jest doskonałym wyborem.

 

Zrównoważony rozwój, który jest hasłem przewodnim, jeśli chodzi o ekologiczne życie, odnosi się do praktyk, które nie wyczerpują zasobów naturalnych. Zrównoważony rozwój, metody produkcji i praktyki zaopatrzeniowe mają charakter długoterminowy, a ich celem jest zaspokojenie potrzeb teraźniejszości bez narażania na szwank przyszłości. Zgodnie z raportem Brundtlanda istotne jest, aby globalna społeczność pracowała razem, aby zużywać mniej zasobów. Albo zobowiązać się do korzystania z zasobów, które są ściśle zrównoważone dla potrzeb przyszłych pokoleń. To właśnie dlatego rozpoczęliśmy nasz projekt Respect Food.

Co to jest sklejka?
Sklejka (znana również jako sklejka fornirowa) może brzmieć jak całkiem nowa koncepcja, ale pierwsze pojawienie się zastosowania drewna warstwowego datuje się na Egipt, 1500BC. Jednak pierwsze znormalizowane arkusze sklejki, jakie znamy dzisiaj, zostały wprowadzone w Ameryce dopiero w 1928 roku.

Sklejka składa się z cienkich arkuszy drewna (znanych również jako fornir drzewny) i kleju. Warstwowe arkusze i klej są ściskane w celu uzyskania odpowiedniego połączenia i stworzenia produktu końcowego. Sklejkę stosuje się w budownictwie ze względu na jej wytrzymałość i trwałość, a także w meblarstwie ze względu na jej wszechstronność.

 

Jak sklejka może być zrównoważona?
O zrównoważonym rozwoju sklejki decyduje nie tylko sposób jej pozyskania, ale także proces produkcyjny. Marnotrawstwo drewna w procesie produkcji sklejki jest znacznie mniejsze w porównaniu z tradycyjnymi metodami obróbki drewna. Wybierz sklejkę z certyfikatem FSC (Forest Stewardship Council), aby zagwarantować etyczną produkcję i zapewnić, że sklejka jest wolna od formaldehydu. Formaldehyd był zawsze stosowany w kleju, ale od 1979 roku jego wykorzystanie znacznie się zmniejszyło.

Jednym z wielu wspaniałych aspektów sklejki jest fakt, że jest ona przystępna cenowo, co czyni ją nie tylko opcją etyczną, ale również przyjazną dla budżetu.

Sklejki mogą być wykonane z drewna twardego, miękkiego, bambusa lub kombinacji różnych gatunków drewna. Najlepszą praktyką jest wybór sklejki, która jest pozyskiwana lokalnie z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony, a także produkowana lokalnie.

 

Pionierzy sklejki
Sklejka odradza się jako doskonały materiał budowlany i cieszy się nowością - podziwem dla swojej naturalnej estetyki. Witlof jest jedną z pionierskich firm, która stara się tworzyć oryginalne i szyte na miarę projekty kuchenne, jednocześnie dążąc do znalezienia nowych sposobów wykorzystania materiałów i najnowszych technologii. Kuchnia Witlof charakteryzuje się wykorzystaniem sklejki i nowoczesnych szafek. Witlof posiada również siostrzaną firmę Holte, która dąży do tworzenia przystępnych cenowo, zrównoważonych kuchni z materiałów o jakości rzemieślniczej i przyjaznych dla środowiska.

Opendesk jest kolejną firmą, która przoduje w produkcji alternatywnej, sprzeciwiając się przedmiotom produkowanym masowo i zachęcając lokalnych producentów do rozwijania swojego rzemiosła. Koncepcja może być prosta, ale rewolucyjna. Znajdź na ich stronie internetowej projekt, który Ci się spodoba, a następnie otrzymasz ofertę od lokalnych producentów w Twojej okolicy. Następnie wybierasz producenta i w ciągu czterech tygodni otrzymujesz swoje meble. Proces Opendesk wycina wysyłkę i używa sklejki jako podstawowego materiału. Meble do salonów, biur, sypialni i kuchni są wykonywane na maszynach CNC, które są jedną z najbardziej przyjaznych dla zasobów metod budowy mebli.

 

Jak używać sklejki w kuchni
Od ścian po naczynia, sklejka jest na tyle uniwersalna, że można ją stosować w każdej kuchni.

Ściany
Sklejka strukturalna może być stosowana jako centralny element w budynku mieszkalnym, ale często musi być to sklejka wewnętrzna klasy AA, aby uzyskać odpowiedni wygląd. Sklejka wewnętrzna nie jest elementem konstrukcyjnym, ale oferuje większą wytrzymałość i podporę niż płyta gipsowo-kartonowa, co czyni ją doskonałym wyborem dla okładzin. Alternatywnie, sklejka szczelna może być montowana do istniejącej ściany, aby nadać jej naturalny wygląd i ciepło drewna.

Podłogi
Piękne podłogi ze sklejki są świetną, niedrogą alternatywą dla podłóg z litego drewna. Czy to jako podłoga z desek, czy parkiet, możliwości wyboru sklejki są nieograniczone. Podłogi te nie muszą być tak trwałe jak podłogi z litego drewna, ale mogą przetrwać całe życie z taką samą starannością i dbałością jak podłogi z litego drewna.

Szafki
Sklejka szachownicowa jest na ogół wykonana z drewna twardego, którego właściwości drewna wyjściowego zapewniają kolor i wzór. Często używa się drewna brzozowego lub jesionowego, które ma piękny jasny kolor. Możliwości wyboru drzwi do szafek są nieskończone: od gładkich, współczesnych i chałupniczych płyt po dekoracyjne wzory. Wybierz, czy chcesz zachować estetykę drewna, czy też dodać wykończenie farbą do Twojego stylu kuchennego.

Blat
Gotowa sklejka może nawet pełnić funkcję blatu kuchennego. Upewnij się, że blat jest prawidłowo uszczelniony i zastosuj odpowiednią ostrożność, jak w przypadku blatów z litego drewna.

 

Style wnętrz Idealne dla sklejki
Zrównoważona sklejka to świetny wybór dla każdej kuchni, niezależnie od stylu wnętrza. Sklejka może być malowana na dowolny kolor lub bejcowana na dowolny kolor, który zachowa strukturę drewna. Jednak niektóre style wnętrza są idealne dla zachowania świeżości i lekkości sklejki. Oto nasze ulubione:

Współcześnie
We współczesnych wnętrzach chodzi o eksperymentowanie z nowymi wzorami i przesuwanie granic. Swobodna estetyka sklejki może tworzyć duży kontrast z elegancką płytką w metrze i czarnym blatem z marmuru.

Skandynawski
Styl skandynawski znany jest z wprowadzania do wnętrz mebli ze sklejki blondynkowej, często z białymi akcentami. Trzymaj się prostoty tego stylu, wprowadzając jasne szafki ze sklejki z czarnymi lub białymi detalami w kuchenne wykończenia i naczynia.

Japoński
Japończycy są znani z inspirujących struktur drewnianych, ponieważ większość domów składa się głównie z drewna. Wnętrza te oparte są na minimalistycznej zasadzie, utrzymując w kuchni tylko niezbędne elementy. Kuchnia może wydawać się nieskazitelna, ale zastosowanie drewna o określonym usłojeniu dodaje jej naturalnego piękna, które zapewnia harmonijną i uspokajającą atmosferę. Wybierz sklejkę o wyraźnym usłojeniu i jasnym tonie, aby stworzyć kuchnię w stylu japońskim.

Przemysłowy/Loftowy
Przemysłowy wygląd kuchni strychowych jest hołdem dla struktury budynku; cegła, beton i drewno często funkcjonują jako element wystroju wnętrza. Piękne, warstwowe krawędzie sklejki odsłaniają jej produkowany rdzeń, dlatego doskonale nadają się do kuchni przemysłowych. Wybierz projekt i wykończenie szafy, które prezentuje piękne warstwy dla wszystkich, w połączeniu z detalami ze stali nierdzewnej dla uzyskania eleganckiego wyglądu.

Sklejka jest jednym z najbardziej wszechstronnych nowoczesnych materiałów budowlanych, nadającym się zarówno do elementów konstrukcyjnych jak i dekoracyjnych w Twoim domu. Dzięki temu, że sklejka jest pozyskiwana i produkowana zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, możesz mieć pewność, że robisz coś dla środowiska.

 

Zobacz

Wskazówki dotyczące wyboru płytek kuchennych z...

Spośród wszystkich pomieszczeń w domu, kuchnia jest strefą, w której kwitną płytki...

Hurom H200 All In One

Wyciskarka wolnoobrotowa Hurom H200   Hurom H200 All In One jest rewolucyjną...

Jak wybrać materiały szafek kuchennych

Wprowadzenie do najbardziej popularnych materiałów do produkcji szafek kuchennych Wysokiej...