Polecamy

5 sposobów, aby schody były bezpieczne dla seniorów

Największe błędy w wystroju wnętrza, których należy unikać

Drzwi wejściowe

Jak wydłużyć trwałość zewnętrznych drzwi drewnianych - zalecane coroczne kontrole

Drewniane drzwi zewnętrzne dodadzą wiele do Twojego domu: solidne i wytrzymałe, wyglądają też świetnie. Ale ważne jest, aby dbać o te drzwi zewnętrzne, aby zachować nie tylko ich piękny wygląd, ale także zdolność do ochrony Twojego domu przed warunkami atmosferycznymi. 

Aby drewniane drzwi zachowywały się i wyglądały tak, jak powinny, ważne jest, aby je dokładnie sprawdzać i zalecamy robienie tego raz w roku. Jeśli jednak nie jesteś zwykłym majsterkowiczem, budowniczym lub stolarzem, może nie być oczywiste, czego powinieneś szukać, dlatego też opracowaliśmy tę poręczną listę naszych zalecanych corocznych kontroli. 

Czy twoje drzwi przeciekają?
Miejmy nadzieję, że to będzie łatwe: sprawdź, czy drzwi są szczelne. Powinno to być dość oczywiste: jeśli wpuszczają wodę, będziesz w stanie dostrzec plamy i poczuć wilgoć wokół drzwi. Aby dowiedzieć się, dlaczego tak się dzieje i jakie są różne rozwiązania, przeczytaj dalej... 

Czy trzeba je wykończyć?
Przyjrzyj się dobrze drzwiom, i ich ramie, aby zobaczyć, że wykończenie jest nadal w dobrym stanie. Znaki ostrzegawcze, na które należy zwracać uwagę, to pęknięcia i złuszczanie się. Jeśli znajdziesz jakieś, powtórzyć wykończenie drzwi. Farby i lakiery będą miały wytyczne producenta na cyny, które powinny zalecać liczbę razy trzeba będzie ponownie malować.  Dobrą zasadą jest to, że zazwyczaj co 2-3 lata.

Czy zawiasy są jeszcze stabilne?
Drzwi "upuszczone" - takie, które nie do końca siedzą w ościeżnicy, jak kiedyś - są często spowodowane tym, że śruby w zawiasach same się poluzowały. Innym sposobem na stwierdzenie, czy drzwi zostały upuszczone, jest przeciąganie ich nieco podczas otwierania i zamykania. Generalnie zaleca się dokręcanie wkrętów zawiasów ręcznie, za pomocą wkrętaka, ponieważ można mieć większą kontrolę nad tym, co się robi i nie ma niebezpieczeństwa, że zostaną one zbyt mocno dokręcone i będą powodować więcej problemów. 

Czy zamki nadal działają?
To jest czek, który z łatwością będziesz mógł trzymać na bieżąco, kiedy będziesz używał swoich drzwi. Upewnij się, że działanie zamka jest nadal łatwe, a klucz nie przykleja się do drzwi - ponieważ, gdy to się stanie, jest mało prawdopodobne, że się poprawi, chyba że coś z tym zrobisz! Klejenie się zamka może być spowodowane problemami z ustawieniem drzwi. Aby sprawdzić, czy tak jest, sprawdź klucz w zamku przy otwartych drzwiach: jeśli działa dobrze, to drzwi są problemem, jeśli nie, to problem jest zlokalizowany w zamku. Sztuczka polega na tym, że często wystarcza środek smarny, który chroni zamek przed korozją. 

Czy otwiera się i zamyka prawidłowo? 
Znowu jest to czek, który pewnie zauważysz poprzez regularne używanie. Jeśli drzwi "ciągną" lub "kiją", może to być "upuszczony" (patrz wyżej), w którym to przypadku pierwszym czekiem powinny być zawiasy. Jeśli to nie jest problem, drzwi mogły się wypaczyć i niestety będzie to spowodowane tym, że wilgoć dostała się do samych drzwi. Sposobem na stwierdzenie, czy drzwi się wypaczyły jest to, czy problem wydaje się być gorszy przy złej pogodzie. Wilgoć puchnie, gdy jest mokra, a następnie kurczy się, gdy jest sucho. Kiedy drzwi się wypaczają, niewiele można zrobić, aby je naprawić - celem jest przeprowadzenie tych regularnych kontroli, aby upewnić się, że w ogóle do nich nie dojdzie.

Czy wokół drzwi są szczeliny? 
Ważne jest, aby sprawdzić, czy wokół drzwi nie ma nadmiaru szczelin, ponieważ mogą one być sygnałem, że uszczelki pogodowe zużywają się - a to może prowadzić do przedostawania się wilgoci do środka. Sprawdź, czy uszczelki pogodowe są nadal w dobrym stanie i wykonują swoją pracę. Jeśli nie są, należy je jak najszybciej wymienić, ponieważ jest to znacznie łatwiejsze, szybsze i tańsze rozwiązanie niż całe drzwi.

Czy próg i bariera pogodowa są nadal bezpieczne? 
Próg to listwa z drewna lub metalu, która przechodzi przez podłogę, pod zewnętrznymi drzwiami drewnianymi. Daje on ochronę przed żywiołami. Parawan pogodowy to skośny kawałek drewna na dole samych drzwi, który ma za zadanie odbijać deszcz i inne złe warunki atmosferyczne. Sprawdzaj je, aby upewnić się, że są nadal bezpieczne i szczelne, bo jeśli nie, to pozwoli to na wniknięcie wody. 

Czy w ciągu ostatniego roku wprowadziłeś jakieś zmiany do swoich drzwi?
Na koniec, bardzo ważne jest, aby po dokonaniu jakichkolwiek zmian w drzwiach sprawdzić, czy odsłonięte drewno zostało zabezpieczone i uszczelnione, podobnie jak reszta drzwi. Jeśli tego nie zrobiłeś, może to oznaczać kłopoty!

Miejmy nadzieję, że przeprowadzenie tych corocznych kontroli sprawi, że Twoje ciężko pracujące zewnętrzne drzwi drewniane będą wyglądać wspaniale, a także zapewnią Ci suchość i bezpieczeństwo przez dobry, długi czas!

 

Zobacz

Jak wybrać okna i drzwi? Na co zwrócić uwagę...

Obecne środowisko rynkowe stawia przed budowniczymi domów wiele nowych wyzwań. Będziesz musiał...

Co mówią o tobie twoje frontowe drzwi?

Twoje drzwi frontowe to pierwsza rzecz, którą ludzie widzą, kiedy przychodzą do twojego...

Wybór najlepszych drzwi do Twojego domu

Spójrzmy prawdzie w oczy, wybór odpowiednich drzwi do domu może być nieco zniechęcający...