Polecamy

Projektowanie wnętrz - wskazówki dla początkujących

5 błędów projektowych w kuchni, które znacznie utrudniają...

Design

Największe błędy w wystroju wnętrza, których należy unikać

Błędy w projektowaniu wnętrz

Każdy chce, aby jego dom wyglądał idealnie, ale większość z nas nie rozumie, że projektowanie wnętrz jest o wiele trudniejsze, niż się wydaje. Aby zrozumieć, w jaki sposób kolor, oświetlenie, wielkość, skala i rozmieszczenie pomieszczeń wpływają na ich wygląd i samopoczucie, trzeba mieć oko pełne wiedzy i umiejętności. 

Łatwo jest pójść na zakupy i zakochać się w jakimś wystroju, ale to nie znaczy, że będzie on uzupełniał pozory Twojego domu. 

Istnieje wiele powszechnych błędów w projektowaniu wnętrz, które prawie każdy popełnia. Jeśli bierzesz sprawy w swoje ręce i projektujesz swój dom, oto największe błędy projektowe, których musisz unikać. 


Meble o niewłaściwym rozmiarze

Meble pod lub ponadwymiarowe mogą znacząco wpłynąć na wygląd pomieszczenia. Przestrzeń i proporcje są ważne, jeśli chodzi o aranżację wnętrza, a właściwe rozplanowanie przestrzeni jest niezbędnym punktem wyjścia. 
Aby uniknąć tego błędu, należy najpierw dokładnie zmierzyć swoją przestrzeń. Użyj taśmy, aby nakreślić, gdzie meble mają się znaleźć, aby sprawdzić, czy pasują do siebie przed zakupem. 

Zbyt wiele w jednym miejscu

Czasami trudno jest zdecydować się na jeden element dekoracyjny, więc można rozważyć wiele sztuk. To jest wielkie nie, nie. Zbyt wiele elementów dekoracyjnych w jednej przestrzeni lub pomieszczeniu może sprawiać wrażenie zagraconego i nieuporządkowanego. Ważne jest, aby starannie wikłać małą kolekcję przedmiotów, które schlebiają sobie nawzajem, tak aby uniknąć bałaganu. 
 
Dywan o niewłaściwym rozmiarze

Dywan jest podstawowym elementem wyposażenia wielu domów. Dywan może dopełniać pomieszczenie, łącząc wszystko razem wizualnie, dodając ciepła i pomagając w ułożeniu dekoracji pokoju. Jednak dywan o niewłaściwym rozmiarze może mieć zupełnie odwrotny efekt. Jeśli dywan jest zbyt duży, wchłania pokój, a jeśli jest za mały, nie pomoże zakotwiczyć przestrzeni. 

Surowe oświetlenie

Wpływ oświetlenia na przestrzeń jest często niedoceniany, ale zastosowanie oświetlenia może wzmocnić pomieszczenie, a iluzja przestrzeni jest definiowana przez światło odbijające się od powierzchni ścian. 
Poleganie wyłącznie na oświetleniu napowietrznym jest dużym faux pas aranżacji wnętrz. Oświetlenie warstwowe jest doskonałym sposobem na uniknięcie ostrego oświetlenia i można stworzyć atmosferę za pomocą lamp podłogowych i ściennych plus, reflektory punktowe mogą być również używane do podkreślenia pewnych cech. Ciepłe białe oświetlenie to najlepsze oświetlenie do tworzenia estetycznych wnętrz i nie bój się używać ściemniaczy. 

Nie ma koloru
Jest to powszechne błędne przekonanie, że prosta i prosta droga do celu, ale nie zawsze tak jest. Kolor jest również kluczowym elementem wystroju wnętrza i może wpływać na pomieszczenie na kilka sposobów. Nie należy obawiać się używania kolorów; jasne kolory mogą dawać poczucie większej przestrzeni, a ciemniejsze mogą sprawiać, że pomieszczenie będzie ciepłe i przytulne. 

Zanim zdecydujesz się na użycie koloru, upewnij się, że przeprowadzisz swoje badania i ustalisz, jakie kolory współgrają ze sobą i czy dadzą one efekt, do którego zmierzasz.  

Ignorowanie istniejących elementów wyposażenia
Projektując wnętrze swojego domu często można się tak zapakować wybierając miękkie meble i tworząc idealną przestrzeń, że można zapomnieć o istniejących w domu armaturach, takich jak drzwi wewnętrzne. Należy je wziąć pod uwagę w procesie projektowania, ponieważ mogą one mieć głęboki wpływ na ogólną atmosferę przestrzeni. 

Te sześć błędów można łatwo popełnić podczas projektowania wnętrza domu, ale teraz jesteś świadomy, że można zapobiec kryzysowi w projektowaniu wnętrz. 

 

Zobacz

Jakie są najlepsze okna dachowe?

Okna dachowe odgrywają istotną rolę w architekturze budynków, dodając im niepowtarzalny...

Sprzęt audio — jak wybrać odpowiedni sprzęt?

Muzyka i sprzęt audio odgrywa niezwykle ważną rolę w naszym życiu. Dla wielu z nas...

Sypialnia przytulna i w stylu eko

Sypialnia to miejsce, gdzie spędzamy dużą część czasu na odpoczynek i relaks, dlatego warto...