Polecamy

Pergola drewniana czy pergola aluminiowa - co wybrać?

Plusy i minusy matowych szafek i blatów

Design

Pergola drewniana czy pergola aluminiowa - co wybrać?

Pergola ogrodowa to świetny wybór dla każdego, kto kocha ogrody w stylu romantycznym. Ta wyjątkowa konstrukcja ogrodowa łączy piękne rośliny pnące wokół aluminiowych balustrad i konstrukcji drewnianych. Rośliny pnące dają niepowtarzalny efekt "żywej ściany", nadając naszemu ogrodowi, tarasowi i balkonowi tajemniczy, magiczny charakter. Jak zatem wybrać odpowiednią pergolę do naszego ogrodu? Co jest lepsze, pergola drewniana czy aluminiowa?

Pergola może być zbudowana z różnych materiałów. Rusztowania występują w różnych wersjach i zastosowaniach, niezależnie od materiału. W tym artykule omówimy tradycyjną drewnianą pergolę i nowoczesną wersję aluminiową. Jakie są różnice i który materiał jest najlepszy?

Tradycyjna drewniana pergola ogrodowa

Na rynku najczęściej spotykamy drewniane pergole ogrodowe. Najbardziej zauważalną cechą tych pergoli jest ich piękny wygląd, który komponuje się z naturalną zielenią i przyrodą naszego ogrodu.

Należy pamiętać, że drewno jest materiałem naturalnym, który wymaga dodatkowej impregnacji, aby był odporny na działanie sił mechanicznych i zmiennych warunków atmosferycznych. Pergola wykonana z drewna klejonego jest świetnym rozwiązaniem, ponieważ jest bardziej wytrzymała i mniej podatna na pękanie.

Najczęściej pergole drewniane są dostępne w sklepach. Drewniana pergola ogrodowa jest piękna, gdy jest umieszczona obok domów w stylu rustykalnym. Najpopularniejszym rodzajem drewnianej pergoli jest treliaż ogrodowy. Jej głównym przeznaczeniem jest podtrzymywanie roślin. Pergola pokryta pnączami lub bluszczem może być bardzo efektowna. Drewno, mimo swojej popularności, jest materiałem trudnym w utrzymaniu. Pergola wykonana z drewna powinna być co sezon zabezpieczana specjalną farbą, bejcą lub lakierem. Tego typu pielęgnacja jest czasochłonna i nie gwarantuje, że wygląd delikatnej konstrukcji pozostanie idealny. Dobrą alternatywą dla drewna jest aluminium.

Pergola aluminiowa

Nowoczesne pergole aluminiowe ogrodowa

Pergole aluminiowe są piękną alternatywą dla naturalnej pergoli drewnianej. Mogą być wykonane w formie altany lub łuku, a nawet ozdobnej furtki. Pergole aluminiowe są eleganckie i występują w różnych wzorach i dekoracjach. Dzięki nim nasz ogród wygląda magicznie. Najczęściej wybieramy te, które są w kształcie łuku. Możemy wtedy wpleść w nie piękne róże pnące i bluszcz.

Sposób montażu pergoli aluminiowych różni się w zależności od ich wyglądu. Niektóre mają solidne nogi, które podtrzymują całą konstrukcję. Inne charakteryzują się grubszymi materiałami, które zapobiegają przewracaniu się pergoli podczas silnych wiatrów.

Pergole aluminiowe są nie tylko trwałe, ale również odporne na zmiany temperatury i opady atmosferyczne. Ważne jest, aby impregnować pergole aluminiowe, aby skutecznie chronić je przed korozją. Jeśli tego nie zrobimy, możemy spodziewać się, że pojawi się rdza, a wygląd naszej pergoli nie będzie już cieszył oka i nie będzie zdobił ogrodu.

Pergole aluminiowe mają prostą konstrukcję składającą się z malowanego proszkowo profilu oraz zadaszenia wykonanego z obrotowych lameli. Lamele możemy odchylić tak, aby słońce miało dostęp do środka lub zamknąć je, aby stworzyć wodoodporny dach. Pergola aluminiowa może być przymocowana do fasady budynku za pomocą dwóch nóg lub spoczywać na czterech nogach jako konstrukcja wolnostojąca.

Pergole aluminiowe mogą być wyposażone w dodatkowe funkcje. Lamele są sterowane automatycznie za pomocą smartfona, pilota lub innego urządzenia. Możemy również zainstalować specjalne ekrany wzdłuż boków Twojej pergoli, aby zapewnić cień i ochronę przed wiatrem. Wiele osób decyduje się na montaż oświetlenia LED, które doskonale sprawdza się podczas relaksu w ciepłe letnie wieczory. Możemy również wyposażyć pergolę w czujniki deszczu, aby zautomatyzować jej działanie.

Sprawdź pergole aluminiowe na manufakturaokien.pl

Aluminiowe pergole mają wiele zalet

  • - Są odporne na wszystkie żywioły, w tym deszcz, śnieg i słońce.
  • - Są doskonałym rozwiązaniem, aby cieszyć się czasem na zewnątrz w każdych warunkach pogodowych, w tym w deszczu.
  • - Aluminium to nowoczesny materiał, który charakteryzuje się minimalistycznym stylem. Jego forma nie gubi się w swoim minimalizmie.
  • - Są łatwe w utrzymaniu i nie wymagają regularnego malowania, można przywrócić je do pierwotnego wyglądu za pomocą myjki wysokociśnieniowej lub silnego strumienia z węża ogrodowego.

Zobacz

Jakie są najlepsze okna dachowe?

Okna dachowe odgrywają istotną rolę w architekturze budynków, dodając im niepowtarzalny...

Sprzęt audio — jak wybrać odpowiedni sprzęt?

Muzyka i sprzęt audio odgrywa niezwykle ważną rolę w naszym życiu. Dla wielu z nas...

Sypialnia przytulna i w stylu eko

Sypialnia to miejsce, gdzie spędzamy dużą część czasu na odpoczynek i relaks, dlatego warto...