Polecamy

Jak prać fotele i meble tapicerowane w domu?

Jaką frezarkę do drewna kupić?

Kuchnie

Plusy i minusy matowych szafek i blatów

Kiedy trend jest ustalony, zyskuje masową popularność, co oznacza, że ​​pojawia się wszędzie, gdzie się obrócisz. Strony projektowe rozrzucają je po idealnych galeriach, w których kwiaty nigdy nie więdną, dzieci sprzątają bałagan i nie ma miejsca na wodę, które można by zobaczyć. Wygląda świetnie, prawda? Tak doskonały, że uważasz, że to najlepszy wybór do Twojej kuchni.

Czy eleganckie matowe wykończenia szafek i blatów są odpowiednie dla Twojego domu?
Matowe szafki i blaty są dobrym przykładem trendu, który szturmem podbił świat projektowania kuchni - i zostawił kilku właścicieli domów w tyle - zastanawiając się, czy matowe wykończenie jest naprawdę najlepszym wyborem dla ich gospodarstwa domowego. Ponownie, popularny wybór w 2019 r., Matowe wykończenie szafek nadal generuje dużo szumu.

Przed podjęciem jakichkolwiek ostatecznych decyzji dotyczących wyboru kuchni, zawsze dobrze jest zapoznać się z „dobrymi, złymi i brzydkimi” trendami. W ten sposób będziesz mieć wszystkie informacje, które pozwolą Ci podjąć najlepszą decyzję, która pasuje do Twojego stylu życia - zwłaszcza jeśli wolisz kuchnię, która jest mniej wymagająca pod względem czyszczenia i konserwacji.Matowe wykończenia: plusy
Najpierw zaczniemy od pozytywów. Matowe szafki i blaty istnieją już od jakiegoś czasu, ale zaczęły pojawiać się na pierwszych stronach gazet około 2012 roku. Są uważane za eleganckie i „nowoczesne”. Jest to ironiczne, ponieważ połysk i połysk są również cechami bardziej współczesnych lub „nowoczesnych” kuchni - dzięki czemu można zobaczyć, jak odgrywają rolę czynniki „trendów”.


Czy matowe wykończenia kryją?
Ponieważ wykończenia o wysokim połysku najszybciej pokazują plamy, smugi lub zadrapania, wykończenia matowe stały się popularne wśród tych, którzy nie chcą tak często czyścić powierzchni swoich szafek. Gotowy produkt jest gładki w dotyku i tworzy satynowo / miękki w dotyku, subtelny i naturalny wygląd. To wykończenie nie odbija światła tak jak połysk na początku, pomyślisz, że maskuje wygląd niedoskonałości (więcej o tym później).

Matowe wykończenia tworzą teksturę
Właściciele domów z większymi kuchniami lub otwartymi planami pięter są również przyciągani do matowych wykończeń szafek, ponieważ uważają, że duże połacie błyszczącej szafki mogą mieć „zbyt duży” połysk, gdy są dzielone między salon, jadalnię i (potencjalnie) inne obszary domu. W kuchni, która ma dużo połysku i połysku, matowe wykończenia na blatach (zwane szlifowanymi) i szafkami mogą być sposobem na dodanie niewielkiej różnicy tekstur. Zapewnia oszałamiający, elegancki wygląd, który dodaje pomieszczeniu wyrafinowania.


Matowe wykończenia: minusy
Teraz przejdźmy do niezbyt dobrych aspektów. Matowe wykończenia nie odbijają tak dużo światła, a to może działać jak rodzaj kamuflażu. Tak więc opinia publiczna jest taka, że ​​matowe wykończenia szafek ukrywają więcej kurzu, brudu i ogólnych smug kuchennych niż wykończenia polerowane lub błyszczące - i tak się dzieje.

Ukrywa, ale nie zapobiega
Wykończenie nie może zapobiec tego typu problemom, po prostu sprawia, że ​​są mniej widoczne. Jako firma zajmująca się przebudową kuchni, która widzi te wykończenia przed, w trakcie i po, możemy zaświadczyć, że tak jest. Wydaje się, że pojawiają się tłuste i tłuste odciski palców i smugi zwierząt. Co więcej, mogą być trudne do czyszczenia (patrz poniżej).

Iluzja przestrzeni
Jeśli masz mniejszą kuchnię, matowe szafki mogą nie być dla Ciebie odpowiednim wyborem. Ponieważ pochłania światło, a nie odbija je, nie sprawi, że Twoja przestrzeń będzie wyglądać na większą ani wydawać się większa. Jeśli to jest to, do czego zmierzasz, matowy może nie być dla Ciebie odpowiedni. Możesz wypróbować inne opcje, aby Twoja mała przestrzeń wydawała się większa.


Matowe wykończenia: największe minusy
Wreszcie, najgorsze z najgorszych w matowym wykończeniu. Sprzątanie jest zawsze obowiązkiem, na który wolelibyśmy nie spędzać czasu. Ale czyszczenie jest złem koniecznym, a czyszczenie matowych powierzchni nie jest tak łatwe ani proste, jak błyszczące lub półpołyskowe.

Matowe wykończenia są nieco trudniejsze do czyszczenia
Kontynuując „złe” aspekty, początkowe smugi, nierówności i zadrapania mogą nie pojawiać się na początku, ale trudniej je usunąć, gdy się pojawią. Czyszczenie tłustych odcisków palców lub smug jest trudne na matowych powierzchniach, ponieważ trudno to zrobić bez pozostawiania smug lub innych śladów. Może nawet wydawać się, że matowe wykończenie wchłania plamę, co utrudnia jej usunięcie

Ponadto, chociaż literatura i nauka dotycząca matowych wykończeń mówi, że nie pokazują one tak dużo, niektórzy nasi klienci uważają, że jest odwrotnie - i że czyścą szafki częściej niż w przeszłości z wcześniejszymi, bardziej błyszczącymi wykończeniami.


Podsumowanie
Najważniejsze jest to, że powinieneś odbyć uczciwe, realistyczne rozmowy z zespołem projektantów kuchni, aby wybrać wykończenie, które będzie miało sens dla Twojego stylu życia i użytkowania kuchni. Może się zdarzyć, że półmatowe wykończenie - które spotyka się pośrodku pod względem połysku, ale nadal jest łatwiejsze do czyszczenia w porównaniu z matowym - jest bezpiecznym środkiem.

Wskazówki dotyczące matu
Jeśli uważasz, że mat jest właściwym wyborem dla Ciebie, oto kilka wskazówek, które mogą pomóc w podejmowaniu decyzji i pielęgnacji. Jeśli wybierasz matowy do szafki, pomyśl o wyborze drzwi w stylu shaker. Krój i wzór dodają głębi i mogą tworzyć kontrast w przestrzeni. Innym sposobem dodania kontrastu jest połączenie dwóch kolorów w celu utworzenia punktów ogniskowych. Na koniec użyj ściereczek z mikrofibry do czyszczenia powierzchni. Nie porysuje powierzchni, ale sprawi, że Twoja kuchnia będzie wyglądać ostro.

 

Zobacz

Wskazówki dotyczące wyboru płytek kuchennych z...

Spośród wszystkich pomieszczeń w domu, kuchnia jest strefą, w której kwitną płytki...

Hurom H200 All In One

Wyciskarka wolnoobrotowa Hurom H200   Hurom H200 All In One jest rewolucyjną...

Jak wybrać materiały szafek kuchennych

Wprowadzenie do najbardziej popularnych materiałów do produkcji szafek kuchennych Wysokiej...