Polecamy

Hurom H200 All In One

Jak prawidłowo rozmieścić półki na ścianie w pokoju dziecięcym?

Design

Projektowanie wnętrz - wskazówki dla początkujących

Wiele osób marzy o tym, aby urządzić swój własny dom lub mieszkanie. Ważne jest, aby wiedzieć, jak w pełni wykorzystać istniejącą przestrzeń. Poniższe wskazówki pozwolą Ci nie tylko zadbać o jej wygląd, ale także sprawić, że będzie praktyczna i użyteczna.

Aranżacja wnętrz - od czego zacząć?

Projektowanie wnętrz wymaga dokładnego zaplanowania przestrzeni. Musimy również wziąć pod uwagę nasze preferencje. Jest to pracochłonne i kosztowne przedsięwzięcie, które musi być przemyślane od samego początku. Warto zadbać o to, aby decyzje były podejmowane z rozwagą, ponieważ będą one miały trwały wpływ na nasze życie przez wiele lat.

Dotyczy to zarówno dekorowania domu lub mieszkania w jego pierwotnym stanie, jak i remontowania istniejącej przestrzeni. W obu przypadkach celem jest stworzenie przestrzeni, którą kochamy i w której czujemy się bezpiecznie. Będzie to również nasza wizytówka dla odwiedzających nas gości czy rodziny.

Plan i projekt to podstawa

Najważniejsze jest to, aby poświęcić czas i uwagę na aranżację swojego mieszkania. Łatwiej będzie wtedy podjąć decyzję, który pokój będzie pełnił funkcję sypialni lub gabinetu, a który przestrzeni dla dziecka. W miarę możliwości warto podzielić pokoje pomiędzy każdego z domowników.

Dobrym pomysłem jest podzielenie przestrzeni na dwie strefy, publiczną i prywatną. W pierwszej znajdzie się korytarz, pokój dzienny, kuchnia, jadalnia i toaleta. W drugiej znajdą się sypialnia, gabinet oraz pokoje dziecięce. Taki układ sprawia, że mieszkanie wygląda bardzo schludnie i harmonijnie.

Ważna jest jeszcze jedna rzecz. O ile nasze upodobania i gusta to jedno, o tyle musimy brać pod uwagę ograniczenia, z jakimi borykamy się jako projektanci: wielkość i rozmieszczenie okien i drzwi balkonowych, a także wszelkie piony kanalizacyjne, szyby wentylacyjne, słupy konstrukcyjne i ściany działowe. Lepiej się z tym zapoznać, zanim przystąpimy do realizacji naszej wizji.

Warto znać lub mieć podstawowy zarys stylu, w jakim chcemy urządzić nasze mieszkanie. Możliwości jest wiele. Do wyboru jest wiele stylów, w tym skandynawski, nowoczesny i klasyczny, a także glamour. To od nas i naszych domowników zależy, jaki styl preferujemy. Ważne jest, aby styl, który wybierzemy był zgodny z naszymi upodobaniami i abyśmy czuli się w nim dobrze.

Sprawdź również: Zdobienie domu zielenią

paleta barw

Jak dobrać odpowiednie kolory do wnętrza?

Odpowiedni dobór kolorów i pomalowanie pomieszczenia będzie miało znaczący wpływ na to, jak się ono prezentuje. Mogą one wpływać na nasz nastrój, a także zmieniać postrzeganie pomieszczenia. Przykładowo, zastosowanie ciepłych i jasnych kolorów na ścianach optycznie je poszerzy. Ciemne i zimne kolory będą je zmniejszać. Ważne jest, aby prawidłowo dobrać kolory ścian, ponieważ postrzegamy je w odniesieniu do innych kolorów.

Styl dekoracji będzie determinował paletę barw. Warto wybrać kolor dominujący, aby uniknąć chaosu i zachować spójność. Pamiętajmy też, że jasne farby najlepiej pasują do ciemnych mebli, a ciemne do jasnych. Każdy kolor będzie wyglądał inaczej w świetle słonecznym i sztucznym, dlatego wybieraj ciepłe barwy, jeśli nie masz zbyt wiele naturalnego światła. Odcień, który wybierzesz, powinien być jaśniejszy, jeśli światła jest mniej.

Ważne jest, aby zrozumieć psychologię kolorów, zanim wybierzesz je do wystroju wnętrza. Czerwony, na przykład, dodaje energii, pobudza do działania i symbolizuje miłość. Żółty jest kojarzony z radością, energią i optymizmem. Niebieski kojarzy się z morzem i niebem. Zielony uspokaja, zielony pomaga w kreatywnym myśleniu i zmniejsza stres. Fioletowy uspokaja, koncentruje i pobudza wyobraźnię. Biały i szary są neutralne, uspokajające, uniwersalne i dają poczucie czystości i przestrzeni.

Można je łączyć na trzy sposoby: harmonijnie (dwa pokrewne kolory, łączące się odcieniami), kontrastowo (dwa uzupełniające się kolory, często leżące na przeciwległych krańcach koła) lub monochromatycznie (jeden kolor, gdzie kluczem jest właściwe zestawienie i operowanie nasyceniem i tonacją).

Zobacz

Jakie są najlepsze okna dachowe?

Okna dachowe odgrywają istotną rolę w architekturze budynków, dodając im niepowtarzalny...

Sprzęt audio — jak wybrać odpowiedni sprzęt?

Muzyka i sprzęt audio odgrywa niezwykle ważną rolę w naszym życiu. Dla wielu z nas...

Sypialnia przytulna i w stylu eko

Sypialnia to miejsce, gdzie spędzamy dużą część czasu na odpoczynek i relaks, dlatego warto...