Polecamy

Jak sklejka zmienia sposób, w jaki projektujemy kuchnie

Ile miejsca potrzeba, aby zainstalować wyspę kuchenną?

Schody

Schody drewniane i ich rodzaje

 

Drewniane elementy pięknie prezentują się we wnętrzach. Nic dziwnego, że tak wiele osób decyduje się na podobną dekorację w swoim domu czy mieszkaniu. Dawniej bardzo popularne było wykorzystanie boazerii w pomieszczeniach - w przedpokoju czy salonie. Dziś dość często prócz drewnianych paneli na podłogach w domach montuje się także drewniane schody. Wspaniale wyglądają - mogą być mniej lub bardziej zdobione. Osoby, które mają zamiar zamontować u siebie podobne schody, dość często zastanawiają się nad tym jaki ich rodzaj wybrać - chodzi tu tak o kształt, rozmiar, jak i między innymi odmianę drewna. Co warto wiedzieć na ten temat? Czy warto mieć w domu drewniane schody? Jakie znamy ich rodzaje? 

Schody drewniane - wady i zalety

Drewniane schody znakomicie się prezentują. Drewno jest bardzo wdzięcznym tworzywem. Wspaniale wygląda, jest naturalne, dość łatwe w obróbce, choć oczywiście zależy to od zastosowanego rodzaju, a ponadto jest bezpiecznie dla środowiska, ekologiczne. W tej chwili bardzo modne jest wybieranie rozwiązań ekologicznych i nawiązywanie w dekoracji wnętrz do natury. Drewniane schody wymagają jednak odpowiedniej pielęgnacji, by prezentowały się tak samo pięknie przez długi czas. Trzeba więc pamiętać o tym, by je co jakiś czas konserwować - tym bardziej jeśli z jakiegoś powodu są narażone na kontakt z wilgocią. Kolejną wadą drewnianych schodów jest też niestety cena... Drewno jest dosyć drogie, a im lepszy i odporniejszy gatunek się wybierze, tym więcej trzeba zapłacić. 

Schody drewniane - jak pielęgnować? 

Pielęgnacja schodów drewnianych nie jest szczególnie kłopotliwa. Trzeba jednak pamiętać o tym, że drewno jest materiałem wymagającym, więc należy co jakiś czas zająć się jego konserwacją. Drewniane schody zwykle znajdują zastosowanie we wnętrzach, ale drewno może być też stosowane na zewnątrz - nadaje się do tego wiele różnych gatunków, zwłaszcza tych egzotycznych, odporniejszych. Do renowacji można użyć lakieru czy bejcy. Dobry impregnat zabezpieczy drewno zarówno umieszczone wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Schody drewniane i ich rodzaje

Drewniane schody mogą występować w wielu różnych rodzajach. Można zdecydować się na różne gatunki drewna - w tym te egzotyczne, albo rodzime, jak klon, buk, dąb, jesion czy orzech. Można zdecydować się na różne konstrukcje - schody drabiniaste, policzkowe lub kręte. Te ostatnie cieszą się obecnie coraz większą popularnością. Sprawdzają się bowiem również w małych przestrzeniach, gdzie nie ma miejsca na schody proste, tradycyjne. Takie kręte schody wspaniale się prezentują we wnętrzach - mogą być fantazyjne i ozdobne. Sprawiają jednak nieco trudności gdy trzeba wnieść coś dużego na górę, na przykład jakieś urządzenie czy mebel. Bardzo popularne są też tak zwane schody dywanowe, czyli proste, bez nośnych belek policzkowych, sprawiające wrażenie jakby to własnie dywan spływał po niewidocznych stopniach. Wyróżniamy różne rodzaje schodów także i dlatego, że mogą mieć one odmienne kolory. Nawet gotowe już rozwiązania jesteśmy w stanie dopasować lepiej do wnętrza, wybierając koloryzujący lakier do drewna. 

Zobacz rodzaje schodów drewnianych wraz z galerią na https://ladnydom.pl/budowa/56,161891,23023187,gotowe-schody-drewniane.html

Zobacz

5 sposobów, aby schody były bezpieczne dla...

Spadanie ze schodów może spowodować poważne obrażenia. Jak zrobić bezpieczne schody dla...

Nowoczesny projekt schodów

Twoje schody stanowią deklarację o Twoim domu lub firmie. Niezależnie od tego, czy...

Jak odnawiać stare drewniane schody - 4...

Czy Twoje schody widziały lepsze dni? Czy potrzebują odnowienia, naprawy lub wymiany?...