Polecamy

Wnętrze w stylu przemysłowym

4 pomysły projektowe dla przestrzeni pod schodami

Warsztat

Smarownice pneumatyczne bez tajemnic

Osoby, którym zależy na tym, aby posiadane przez nie maszyny były trwałe i niezawodne, muszą zdawać sobie sprawę ze znaczenia, jakie ma ich regularna konserwacja. Tu jednym z najważniejszych zabiegów wydaje się być smarowanie. Pomaga w tym urządzenie znane jako smarownica pneumatyczna, warto wybrać przy tym taką, która rzeczywiście będzie odpowiadać naszym potrzebom.

Smarownica pneumatyczna i jej działanie

Jeśli kluczowe znaczenie ma dla nas źródło energii, możemy mówić o czterech rodzajach smarownic: ręcznych, nożnych, elektrycznych oraz właśnie pneumatycznych. Te ostatnie zwracają na siebie uwagę przede wszystkim dlatego, że umożliwiają niewielkie tylko zużycie powietrza, a jednocześnie pozwala na precyzyjne dopasowanie ciśnienia roboczego. Oczywiście, lista zalet smarownic pneumatycznych może być jeszcze dłuższa. To rozwiązania, które charakteryzuje prostota obsługi, wyjątkowo szerokie spektrum zastosowań, wysoka wydajność i duża wygoda pracy. Smarownice tego typu są też trwałe, a jednocześnie odporne na uszkodzenia o charakterze mechanicznym. Można z powodzeniem stosować je nawet w pojazdach dużych i ciężkich, nic też nie stoi na przeszkodzie temu, aby wykorzystywać je w odniesieniu do tych maszyn, w skład których wchodzą części zagrożone tarciem. Napędzanie smarownic pneumatycznych odbywa się z wykorzystaniem skompresowanego powietrza. Smar ma dużą lekkość i jest tłoczony przez wysokie powietrze, możliwe do uzyskania dzięki wykorzystaniu pompy tłokowej.

Zastosowanie smarownicy pneumatycznej

Wśród atutów smarownicy pneumatycznej zawsze w pierwszej kolejności wymienia się wielość sposobów jej wykorzystywania. Nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby za jej pośrednictwem smarować części znajdujące się w samochodach osobowych, sprawdza się jednak znakomicie także wtedy, gdy chcemy smarować części traktorów oraz maszyn przemysłowych. To idealne rozwiązanie dla rolnictwa, fabryk, w których konserwuje się sprzęt oraz w serwisach samochodowych.

Smarownica pneumatyczna – najważniejsze parametry

Jeśli decydujemy się na zakup smarownicy pneumatycznej, powinniśmy starać się, aby urządzenie w jak największym stopniu było dopasowane do naszych potrzeb. Kluczowym parametrem wydaje się w tym kontekście pojemność, bo smarownice są pojemnościowo zróżnicowane. Najmniejsze mają zaledwie 400 mililitrów, w sprzedaży dostępne są jednak również smarownice piętnastolitrowe. Trudno mówić w tym kontekście o rozwiązaniach lepszych i gorszych, warto więc zastanowić się przede wszystkim nad tym, jakie są nasze potrzeby. Jeśli liczymy się z koniecznością częstej, a przy tym dość intensywnej eksploatacji, najlepiej postawić na urządzenie, które charakteryzuje wyższa pojemność. Innym parametrem, który warto starannie przeanalizować jest ciśnienie, dobrze jest też sprawdzić przed zakupem, z jaką prędkością działa interesująca nas smarownica. Ważne może być także to, z jakiego materiału została ona wykonana. Może to wpływać w istotny sposób na jej odporność na uszkodzenia mechaniczne.

https://pneumatyczne.net.pl/pl/c/Smarownice-pneumatyczne/40

Zobacz

10 wskazówek, jak wybrać oczyszczacz powietrza

Jeśli przeczytałeś ten artykuł, prawdopodobnie nie musisz się nawet zastanawiać, dlaczego...

3 sytuacje, w których sprawdzi się frezarka do...

Frezarka do pni to bardzo przydatne urządzenie dla osób, które muszą zagospodarować teren, na...

Przegląd łańcuchów rolkowych

Jeśli urządzenia mechaniczne mają pracować prawidłowo, niezbędne wydaje się stosowanie...