Polecamy

Ukryj gniazdka elektryczne, aby ulepszyć wygląd kuchni

Klucz dynamometryczny płaski

Warsztat

3 sytuacje, w których sprawdzi się frezarka do pni

Frezarka do pni to bardzo przydatne urządzenie dla osób, które muszą zagospodarować teren, na którym wcześniej znajdowały się drzewa. Rodzaje frezarek są bardzo różne. Można znaleźć zarówno takie odpowiednie do zastosowania w domowym ogrodzie, jak i również przemysłowe frezarki do pni, przeznaczone do pracy na dużym obszarze.

Co to jest frezarka do pni?

Na początku warto dowiedzieć się tego, czym właściwie jest frezarka do pni. To urządzenie służy do usuwania pni, które są pozostałościami po wycince drzew. Frezarki usuwają też pozostałe po ścięciu drzewa korzenie. Z koniecznością usunięcia pni spotykamy się w sytuacjach, w których teren po wycince musi być zagospodarowany. Pnie drzew stanowią przeszkodę przed przekształceniem terenu do celów gospodarczych, rolniczych lub mieszkalnych. Frezarkę do pni nazywamy też karczownikiem.

Działanie frezarki do pni opiera się na rozdrobnieniu pni na zrębki, czyli cząstki drewna o niewielkich wymiarach. Takie zrębki łatwo sprzątnąć i usunąć z terenu, który w późniejszej fazie prac ma zostać zagospodarowany. Frezarka jest w stanie rozdrobnić pień za pomocą tarczy tnącej. Tarcza tnąca najczęściej ma formę ząbkowanego ostrza, które jest w stanie poradzić sobie z cięciem twardych materiałów, takich jak na przykład drewno czy metal. We frezarce do pni tarcza jest wprawiana w ruch dzięki siłownikom hydraulicznym.

Działanie siłowników hydraulicznych wchodzących w skład frezarki do pni polega na wprawieniu tarczy tnącej w ruch posuwisty. Dzięki temu tarcza może podnosić się i opuszczać, a co za tym idzie, rozdrabnia pień drewna.

Na rynku dostępne są różne frezarki. Wybór odpowiedniego urządzenia zależy przede wszystkim od naszych potrzeb i budżetu, jakim dysponujemy. W powszechnym użyciu można znaleźć zarówno frezarki poruszające się na kołach, jak i takie wykorzystujące gąsienice. Przed zakupem odpowiedniej frezarki warto zwrócić uwagę na ich specyfikację techniczną. Najważniejszymi parametrami są moc silnika oraz wielkość frezarki. Warto zwrócić też uwagę na poziom generowanego przez urządzenie hałasu. Najlepsza frezarka do pni dopasowana do naszych potrzeb może posłużyć nam przez lata, więc warto zainwestować w dobrą jakość urządzenia. Pierwszym krokiem do zakupu wysokiej jakości frezarki do pni jest właśnie dokładne sprawdzenie specyfikacji urządzenia.

W jakich sytuacjach najlepiej sprawdzi się frezarka do pni?

Frezarka do pni sprawdzi się w wielu różnych sytuacjach. Najczęściej jest potrzebna w trzech poniżej przedstawionych przypadkach:

w sytuacji, gdy właściciel lasu zamierza prowadzić na swoim terenie nie tylko wyrąb drzew, lecz także pozwolić sobie na uzdatnianie terenu pod nową plantację,

w sytuacji, gdy na jakimś terenie, który był wcześniej zalesiony jest budowany budynek mieszkalny,

w sytuacji, gdy mamy własny sad lub przydomowy ogród i raz na jakiś czas konieczna jest wycinka drzewa albo krzewu.

Poza tym frezarka do pni jest konieczna również firmom, które zajmują się utrzymaniem parków miejskich oraz poboczami dróg. Ten ostatni przykład jest szczególnie ważny, gdyż po wycince drzew na poboczu drogi należy szybko oczyścić je z pozostałych pni i korzeni. To kwestia bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego.

W przypadku właścicieli sadów lub przydomowych ogrodów, nie zawsze występuje potrzeba kupna frezarki do pni. Często wystarczy wynająć firmę specjalizującą się w pracach ogrodniczych, która przyjdzie z własną frezarką. Podobną usługę można zamówić również u niektórych producentów frezarek do pni. Jednakże w sytuacji, gdy w naszym sadzie utrzymujemy wiele drzew owocowych, zakup własnej frezarki nie jest niepotrzebnym wydatkiem. Dzięki posiadaniu własnego karczownika można we własnym zakresie oczyścić przestrzeń z pozostałości po wycince drzew.

Niezależnie od przyczyn, które kierują nami przy poszukiwaniach frezarki do pni, warto zwrócić uwagę na ofertę karczowników na rynku. Świetną opcją może być zakup takiego urządzenia online. Sklep internetowy z frezarkami do pni w niczym nie ustępuje kupnie takiego urządzenia w sposób tradycyjny. Co więcej, na stronie internetowej można od razu sprawdzić specyfikację techniczną interesującego nas sprzętu. Dzięki temu oszczędzamy czas. Frezarka do pni to urządzenie istotne dla wszystkich, którzy prywatnie lub zawodowo mają kontakt z procesem wycinania drzew. Dlatego właśnie zakup odpowiedniego karczownika powinien być gruntownie przemyślany. Dobrze dobrany sprzęt może posłużyć nam przez długie lata, dlatego warto zwrócić też szczególną uwagę na kwestię konserwacji urządzenia.

Zobacz

Narzędzia marki Jonnesway, które warto mieć...

Marka Jonnesway koncentruje się na produkcji narzędzi profesjonalnych. Producent dostarcza...

Klucz do rur - kiedy należy z niego skorzystać?

Kiedy potrzebujesz narzędzia, które wytrzyma duży moment obrotowy, klucze do rur są idealnym...

Jaką frezarkę do drewna kupić?

Frezarka do drewna może być bardzo przydatnym narzędziem w stolarstwie. Okaże się nieoceniona...