Polecamy

Dobrzy producenci schodów: jak ich dostrzec

Design dla przedsiębiorców. Wzornictwo przemysłowe z unijnym...

Warsztat

Klucz dynamometryczny płaski

Klucz dynamometryczny to narzędzie wykorzystywane zarówno podczas dokręcania, jak również odkręcania połączeń śrubowych. To niepozorne narzędzie jest stosowanie nie tylko do pracy ze śrubami, lecz również z nakrętkami. Znajduje zastosowanie głównie w przypadku, kiedy czynność musi zostać wykonana z dokładnie wyznaczoną siłą, która nazywana jest również momentem. Używając klucza dynamometrycznego możliwy jest nie tylko dokładny wybór, ale także precyzyjne dostosowanie siły. Dzięki temu możliwe jest przykręcanie połączeń w taki sposób jaki jest sugerowany w specyfikacji producenta. Klucz dynamometryczny jest narzędziem, które jest wykorzystywane w różnych sytuacjach. Zaleca się jego stosowanie między innymi w miejscach, w których wykorzystywane są śruby mające łączyć części aluminiowe, a także w takich, gdzie wykorzystana została stal. Użycie kluczy dynamometrycznych jest wskazane również w miejscach, w których konieczne jest zachowanie dużej precyzji, przykładem może być między innymi głowica silnika.  

Płaskie klucze dynamometryczne  

Płaskie klucze to narzędzia, które powinny znaleźć się w skrzynce narzędziowej każdego montera czy mechanika. Dostępne są dostępne różne rodzaje takich kluczy. Różnią się one nie tylko konstrukcją, ale przede wszystkim zastosowaniem. Z tego powodu wybór idealnego modelu może wydawać się trudny, jednak na szczęście nie jest niemożliwy. Standardowymi kluczami płaskimi nazywane są te narzędzia, które wykorzystuje się podczas pracy ze śrubami z sześciokątnymi łbami, a także z nakrętkami. Ich rozmiar określa się biorąc pod uwagę odległość pomiędzy jego szczękami, może ona zostać oszacowana na dwa sposoby. W przypadku wykorzystania systemu metrycznego rozmiar klucza jest zawsze określany w milimetrach, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by określać jego rozmiar w calach. W przypadku osób chcących wyposażyć swój warsztat, zakup tylko jednego klucza na pewno okaże się niewystarczający. W takiej sytuacji lepiej zdecydować się na zakup jednego egzemplarza klucza w każdym z najczęściej wykorzystywanych rozmiarów, czyli: M8, M10, M13, M15 oraz M17.  

Klucze oczkowe 

Kolejnym narzędziem, w które warto się zaopatrzyć kompletując wyposażenie do warsztatu, jest klucz oczkowy. Ma on zamkniętą końcówkę z charakterystycznym, dwunastokrotnym profilem. Praca takim kluczem jest sporo łatwiejsza i bezpieczniejsza, niż praca z kluczem płaskim. Gdy oczko jest zamknięte właściwie nie ma ryzyka, że w trakcie obrotu klucz się ześlizgnie ze śruby tym samym uszkadzając jej łeb. 

Klucz dynamometryczny manualny z wymienianymi końcówkami  

Aby lista kluczy dynamometrycznych mogła zostać nazwana pełną koniecznie należy wspomnieć o kluczach z końcówkami. Mowa o kluczach bocznych, otwartych oraz płaskich. W przypadku stosowania klasycznych nasadek należy mieć świadomość, że niekiedy mogą uniemożliwić dostanie się do części, która jest w danym momencie dokręcana lub odkręcana. W takiej sytuacji zestaw końcówek może zatem okazać się bardzo pomocnym rozwiązaniem. 

Zobacz

Smarownice pneumatyczne bez tajemnic

Osoby, którym zależy na tym, aby posiadane przez nie maszyny były trwałe i niezawodne...

Wyważarka kół klasy premium i jej zalety

Praca wulkanizatora, choć przyjemna, bywa dość niewdzięczna, a współpraca z klientami...