Polecamy

Wybór najlepszych drzwi do Twojego domu

Drzwi przeciwpożarowe - ich cel i znaczenie

Warsztat

Klucz dynamometryczny płaski

Klucz dynamometryczny to narzędzie wykorzystywane zarówno podczas dokręcania, jak również odkręcania połączeń śrubowych. To niepozorne narzędzie jest stosowanie nie tylko do pracy ze śrubami, lecz również z nakrętkami. Znajduje zastosowanie głównie w przypadku, kiedy czynność musi zostać wykonana z dokładnie wyznaczoną siłą, która nazywana jest również momentem. Używając klucza dynamometrycznego możliwy jest nie tylko dokładny wybór, ale także precyzyjne dostosowanie siły. Dzięki temu możliwe jest przykręcanie połączeń w taki sposób jaki jest sugerowany w specyfikacji producenta. Klucz dynamometryczny jest narzędziem, które jest wykorzystywane w różnych sytuacjach. Zaleca się jego stosowanie między innymi w miejscach, w których wykorzystywane są śruby mające łączyć części aluminiowe, a także w takich, gdzie wykorzystana została stal. Użycie kluczy dynamometrycznych jest wskazane również w miejscach, w których konieczne jest zachowanie dużej precyzji, przykładem może być między innymi głowica silnika.  

Płaskie klucze dynamometryczne  

Płaskie klucze to narzędzia, które powinny znaleźć się w skrzynce narzędziowej każdego montera czy mechanika. Dostępne są dostępne różne rodzaje takich kluczy. Różnią się one nie tylko konstrukcją, ale przede wszystkim zastosowaniem. Z tego powodu wybór idealnego modelu może wydawać się trudny, jednak na szczęście nie jest niemożliwy. Standardowymi kluczami płaskimi nazywane są te narzędzia, które wykorzystuje się podczas pracy ze śrubami z sześciokątnymi łbami, a także z nakrętkami. Ich rozmiar określa się biorąc pod uwagę odległość pomiędzy jego szczękami, może ona zostać oszacowana na dwa sposoby. W przypadku wykorzystania systemu metrycznego rozmiar klucza jest zawsze określany w milimetrach, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by określać jego rozmiar w calach. W przypadku osób chcących wyposażyć swój warsztat, zakup tylko jednego klucza na pewno okaże się niewystarczający. W takiej sytuacji lepiej zdecydować się na zakup jednego egzemplarza klucza w każdym z najczęściej wykorzystywanych rozmiarów, czyli: M8, M10, M13, M15 oraz M17.  

Klucze oczkowe 

Kolejnym narzędziem, w które warto się zaopatrzyć kompletując wyposażenie do warsztatu, jest klucz oczkowy. Ma on zamkniętą końcówkę z charakterystycznym, dwunastokrotnym profilem. Praca takim kluczem jest sporo łatwiejsza i bezpieczniejsza, niż praca z kluczem płaskim. Gdy oczko jest zamknięte właściwie nie ma ryzyka, że w trakcie obrotu klucz się ześlizgnie ze śruby tym samym uszkadzając jej łeb. 

Klucz dynamometryczny manualny z wymienianymi końcówkami  

Aby lista kluczy dynamometrycznych mogła zostać nazwana pełną koniecznie należy wspomnieć o kluczach z końcówkami. Mowa o kluczach bocznych, otwartych oraz płaskich. W przypadku stosowania klasycznych nasadek należy mieć świadomość, że niekiedy mogą uniemożliwić dostanie się do części, która jest w danym momencie dokręcana lub odkręcana. W takiej sytuacji zestaw końcówek może zatem okazać się bardzo pomocnym rozwiązaniem. 

Zobacz

Narzędzia marki Jonnesway, które warto mieć...

Marka Jonnesway koncentruje się na produkcji narzędzi profesjonalnych. Producent dostarcza...

Klucz do rur - kiedy należy z niego skorzystać?

Kiedy potrzebujesz narzędzia, które wytrzyma duży moment obrotowy, klucze do rur są idealnym...

Jaką frezarkę do drewna kupić?

Frezarka do drewna może być bardzo przydatnym narzędziem w stolarstwie. Okaże się nieoceniona...