Polecamy

Jak wydłużyć trwałość zewnętrznych drzwi drewnianych -...

Powstrzymaj marnowanie żywności poprzez prawidłowe składowanie...

Kuchnie

Jak wybrać materiały szafek kuchennych

Wprowadzenie do najbardziej popularnych materiałów do produkcji szafek kuchennych
Wysokiej jakości szafki kuchenne mają ogromny wpływ na atmosferę w Twojej przestrzeni. Posiadają one wiele wizualnych wartości i natychmiast nadają ton Twojemu projektowi. Wybór wysokiej jakości szafki jest ważne, ale wielu nowych właścicieli domów i projektantów nie biorą pod uwagę,z jakich materiałów są ich szafki. Drzwi szafki zajmują znaczną część większości budżetów remontowych kuchni i wybór materiału może mieć duży wpływ na to, jak (i jak długo) będziesz używać swojej kuchni. Więc ważne jest, aby zrobić badania przed wyborem szafki.

Lite drewno było niegdyś głównym wyborem materiału dla wielu projektantów wnętrz i właścicieli domów. W przypadku drewna litego problemem jest jednak to, że ma ono tendencję do rozszerzania się i kurczenia, tracąc swój kształt po kilku latach użytkowania. Fakt ten sprawił, że lite drewno stało się alternatywą. Jest ono tak samo lite jak drewno naturalne, ale znacznie tańsze. Najczęściej spotykanymi materiałami używanymi w kuchniach na całym świecie są: płyta pilśniowa średniej gęstości (MDF), sklejka, płyta wiórowa z melaminą i w niektórych przypadkach stal nierdzewna.

Poniżej przyjrzymy się bliżej tym materiałom jako opcji dla Twojej kuchni:

Medium Density Fiberboard
MDF jest mocnym, gęstym materiałem kompozytowym produkowanym przy użyciu ponownie użytych włókien drzewnych, wosku i spoiwa żywicznego. Jest obrabiany CNC pod wysokim ciśnieniem i często używany jako jednoczęściowe wycięcia na ramy kuchenne. Jest mocniejszy i znacznie gęstszy od płyty wiórowej, co czyni go doskonałym wyborem w kuchni. Ale to, co sprawia, że MDF błyszczy, to jego wszechstronność. Płyta MDF nie zawiera sęków ani obrączek, dzięki czemu jest bardziej jednolita niż drewno naturalne podczas cięcia i użytkowania. Typowa płyta MDF ma twardą, płaską, gładką powierzchnię, dzięki czemu idealnie nadaje się do fornirowania, malowania lub po prostu - każdej innej obróbki. Jest to również materiał, który może być klejony, kołkowany lub laminowany. A jako dodatkowy bonus, MDF jest tańszy niż większość naturalnego drewna. A więc tylko wada? MDF ma tendencję do wypaczania się, jeśli nie jest zamknięty.

 

Drewno sprężone
Istnieje wiele producentów, którzy wolą używać prasowanego drewna (np. sklejki) do produkcji swoich szaf. I to nie bez powodu. Jest to średnio tani materiał, ale ma tendencję do większej ochrony przed wilgocią i na ogół jest bardziej stabilny niż MDF. Jest to arkusz wyprodukowany z cienkich warstw lub "warstw" okleiny drewnianej, które są sklejone z sąsiednimi warstwami, a ich usłojenie jest obrócone do 90 stopni względem siebie. Jest to ulubiony materiał w wielu skandynawskich kuchniach i wszechstronny wybór w większości domów.

 

Płyta wiórowa
Szafy wiórowe lub wiórowe są być może najmniej tradycyjną metodą produkcji szaf. Płyta wiórowa jest materiałem wykonanym z wiórów i cząstek drewna, trocin i włókien drzewnych, które są połączone klejem pod wpływem ciepła i ciśnienia. To połączenie nie jest tak solidne jak inne alternatywy, ponieważ są to zasadniczo fragmenty drewna zmielone na małe kawałki, z klejem trzymającym je wszystkie razem. Płyta wiórowa jest zazwyczaj opcją, gdy koszt jest ważniejszy niż wytrzymałość i wygląd. Niska cena jest jednak kosztowna. Główną wadą płyty wiórowej jest to, że jest bardzo podatna na rozszerzanie się i odbarwianie z powodu wilgoci, szczególnie gdy nie jest pokryta farbą lub innym uszczelniaczem.

 

Stal nierdzewna
Stal nierdzewna nadaje kuchni współczesny wygląd, a to zupełnie inna bestia niż drewno. Stal nierdzewna zaczęła być używana w profesjonalnych kuchniach, ale w ostatnich latach wkradła się do wielu domowych kuchni. Łatwo zrozumieć dlaczego. Stal nierdzewna nie rozszerza się i nie kurczy jak drewno, co czyni ją doskonałym materiałem do wilgotnych pomieszczeń (jak kuchnie). Stal nierdzewna jest również trwała, łatwa w czyszczeniu i odporna na korozję. Wszystko to jednak wiąże się z kosztami, ponieważ ramy i przód szafek ze stali nierdzewnej mają znacznie wyższą cenę niż większość nowoczesnych gatunków drewna.

 

Potrzeba dużoczasu, aby znaleźć idealne materiały do szafki w Twojej kuchni. Ponieważ szafy zajmują tak dużą powierzchnię pomieszczenia, ważne jest, aby wiedzieć, jaka jest różnica między tymi wyborami.

 

Zobacz

Wskazówki dotyczące wyboru płytek kuchennych z...

Spośród wszystkich pomieszczeń w domu, kuchnia jest strefą, w której kwitną płytki...

Hurom H200 All In One

Wyciskarka wolnoobrotowa Hurom H200   Hurom H200 All In One jest rewolucyjną...

5 błędów projektowych w kuchni, które...

Upewnij się, że twój sen nie jest koszmarem do posprzątania. Kuchnia jest najczęściej...